Uchwała Nr XI/61/16
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 12 kwietnia 2016 roku
w sprawie przyjęcia „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejska Górka”
Na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 446)
Rada Miejska w Miejskiej Górce uchwala co następuje
§ 1
Przyjmuje się „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejska Górka” stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miejskiej Górki.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik - Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejska Górka
UZASADNIENIE
„Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejska Górka” został opracowany zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w zakresie sporządzania planów gospodarki niskoemisyjnej. Jego wykonanie jest współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Sporządzony Plan Gospodarki Niskoemisyjnej pozwoli zaplanować na najbliższe lata działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gminy, pozwalające osiągnąć długofalowe korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Kluczowym elementem dokumentu jest wyznaczenie celów strategicznych i szczegółowych, realizujących określoną wizję gminy
w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz wdrożenia nowych technologii zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Podstawą opracowania Planu była inwentaryzacja emisji gazów cieplarnianych
z terenu gminy (w dwóch obszarach: samorząd i społeczeństwo), oparta na jej bilansie energetycznym. Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji zostały zidentyfikowane niezbędne do realizacji zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne przyczyniające się do osiągnięcia wyznaczonych celów.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest dokumentem niezbędnym do uzyskania dofinansowania z funduszy europejskich na takie inwestycje jak termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych, modernizacja źródeł ciepła, instalacja odnawialnych źródeł energii. Dlatego podjęcie powyższej uchwały jest uzasadnione.
|