OBWIESZCZENIE
Burmistrza Miejskiej Górki
Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.),
zawiadamiam strony postępowania
o wydanym w dniu 21-09-2012 znak: WK.6220.14.2012 postanowieniu, którego treść podaję poniżej
P o s t a n o w i e n i e
Na podstawie art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008 r. Nr 199 poz. 1227 ze zm.),
kierując się kryteriami, o których mowa w art. 63 ust. 1 ww. ustawy oraz biorąc pod uwagę opinie odpowiednich organów:
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu – postanowienie z dnia 12 września 2012 r., sygn. WOO-II.4240.450.2012.AK
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu – opinia sanitarna z dnia 14 sierpnia 2012 r., sygn. N.NS-72/2-19(3)/12.
postanawiam
stwierdzić brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej dla wsi Dąbrowa gmina Miejska Górka, powiat rawicki, woj. wielkopolskie realizowanego przez Gminę Miejska Górka
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 16 lipca 2012 r. Burmistrz Miejskiej Górki zwróciła się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej dla wsi Dąbrowa, gmina Miejska Górka, powiat rawicki, woj. wielkopolskie, dołączając do wniosku kartę informacyjną przedsięwzięcia.
Planowane przedsięwzięcie zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 79 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. Nr 213, poz. 1397) zalicza się do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organ prowadzący postępowanie wystąpił o opinię co do potrzeby sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia oraz co do zakresu ewentualnego raportu do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rawicz.
Organy te wydały:
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu – postanowienie z dnia 12 września 2012 r., sygn. WOO-II.4240.450.2012.AK, stwierdzające brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko;
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu – opinia sanitarna z dnia 14 sierpnia 2012 r., sygn. N.NS-72/2-19(3)/12., stwierdzająca brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Planowana inwestycja polega na budowie kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej i grawitacyjnej wraz z przyłączami kanalizacyjnymi we wsi Dąbrowa. W ramach przedsięwzięcia wybudowane zostaną:
- rurociągi grawitacyjne długość ok. 4 616 m,
- rurociągi tłoczne o długość ok. 1 641 m,
- przyłącza kanalizacyjne w liczbie ok. 86 szt.
- przepompownia ścieków ok. 1 szt.
Kanały grawitacyjne wykonane zostaną z rur PCV Ø 200 i Ø 160 mm, łączonych na kielich uszczelniony uszczelka gumową, a rurociągi tłoczne z rur tworzywowych PE Ø 90 – 160 mm łączonych przez zgrzewanie doczołowe i elektrooporowe. Projektowana przepompownia wyposażona zostanie w pompy zatapialne z wirnikiem kanałowym lub z nożem tnącym (dla pomp o mniejszej mocy). Sterowana będzie automatycznie. Projektowany system kanalizacyjny wyposażony zostanie także w szczelne studnie rewizyjne z prefabrykowanych elementów betonowych i tworzyw sztucznych (PVC i PE).
Teren objęty inwestycją stanowią częściowo tereny zabudowane w istniejących ciągach komunikacyjnych oraz częściowo na gruntach prywatnych. Po zrealizowaniu inwestycji miejsce prowadzenia robót budowlanych zostanie przywrócone do stanu pierwotnego.
W odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, iż na terenie objętym wnioskiem na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza( w fazie prowadzenia robót budowlanych). Będzie to spowodowane powstawaniem pyłów w związku z prowadzeniem robót ziemnych, oraz przemieszczaniem mas ziemnych. W związku z tym, że emisje będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustana po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalne.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit. c, ustawy stwierdza się, że realizacja przedsięwzięcia będzie się wiązać z zapotrzebowaniem na wodę, paliwa oraz energię elektryczną – potrzebną do zasilenia pomp. W związku z tym na podstawie art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że realizacja przedsięwzięcia będzie się wiązać z zapotrzebowaniem na wodę, paliwa oraz energię elektryczną, potrzebną dla zasilenia pomp.
Oddziaływanie hałasu na środowisko może wystąpić jedynie w fazie realizacji –będzie to jednak oddziaływanie krótkotrwałe, odwracalne i ustąpi po zakończeniu robót.
Gospodarowanie odpadami będzie się odbywać zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 27 kwietnia 2011 r. o odpadach (Dz.U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 ze zm.).
Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne zlokalizowane jest poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009 r., Nr 151 poz. 1220 ze zm.). Najbliżej położonymi obszarami natura 2000 są obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Ostoja nad Baryczą PLH020041 oraz obszar specjalnej ochrony ptaków Dolina Baryczy PLB020001, zlokalizowane w odległości ok. 9 km od miejsca realizacji przedsięwzięcia. Ponieważ teren objęty inwestycją stanowią przede wszystkim ciągi komunikacyjne (drogi powiatowe i gminne); grunty budowlane i częściowo rolne inwestycja ta nie będzie wiązać się z wycinką drzew.
W związku z zapisami art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. c i e ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, ze eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie związana z ryzykiem wystąpienia poważnej awarii.
Na podstawie art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że inwestycja nie będzie powodowała transgranicznego oddziaływania.
Biorąc powyższe pod uwagę oraz uwzględniając rodzaj, skalę i usytuowanie planowanego przedsięwzięcie postanowiono o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Ponieważ liczba stron w niniejszym postępowaniu przekroczyła 20, skorzystano z zapisu art. 49 KPA i powiadomiono strony o wydaniu niniejszego postanowienia poprzez obwieszczenie.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie nie służy stronom zażalenie.
Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia o wydaniu postanowienia.
z up. BURMISTRZA
NACZELNIK WYDZIAŁU
KOMUNALNEGO
/.../
Wiesław Wójcicki
|