Uchwała Nr XL/201/2014 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 26 marca 2014 r. w sprawie zamiaru przyjęcia do realizacji zadania należącego do właściwości powiatu z zakresu prowadzenia publicznej szkoły ponadgimnazjalnej – Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy
Uchwała Nr XL/201/2014
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 26 marca 2014 r.
w sprawie zamiaru przyjęcia do realizacji zadania należącego do właściwości powiatu z zakresu prowadzenia publicznej szkoły ponadgimnazjalnej – Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 11, art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz.U. z 2013 roku, poz. 594 z późniejszymi zmianami) w związku z art.5 ust. 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( t. j. Dz.U. z 2004 roku Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) Rada Miejska w Miejskiej Górce uchwala, co następuje:
§ 1
Wyraża się zgodę na podjęcie działania zmierzającego do realizacji zadania z zakresu właściwości powiatu dotyczącego założenia i prowadzenia publicznej szkoły ponadgimnazjalnej – szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, która funkcjonowałaby w strukturze Zespołu Szkół im. St. Mikołajczyka w Miejskiej Górce od dnia 1 września 2014 roku.
§ 2
Upoważnia się Burmistrza Miejskiej Górki do zawarcia stosownego porozumienia z Zarządem Powiatu Rawickiego określającego warunki wykonania zadania.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miejskiej Górki.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XL/201./2014
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 26 marca 2014 r.
w sprawie zamiaru przyjęcia do realizacji zadania należącego do właściwości powiatu z zakresu prowadzenia publicznej szkoły ponadgimnazjalnej – Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.
Zgodnie z art. 5 ust. 5a ustawy o systemie oświaty zakładanie i prowadzenie publicznych szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół ponadgimnazjalnych, w tym z oddziałami integracyjnymi, szkół sportowych i mistrzostwa sportowego należy do zadań własnych powiatu a na podstawie art. 5 ust. 5b tej ustawy jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić szkoły, których prowadzenie nie należy do ich zadań własnych po zawarciu porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego, dla której prowadzenie danego typu szkoły jest zadaniem własnym.
Art.8 ust. 2a ustawy o samorządzie gminnym także określa, że gmina może wykonywać zadania z zakresu właściwości powiatu na podstawie zawartego porozumienia z tą jednostką samorządu terytorialnego.
Zawarcie stosownego porozumienia musi zostać poprzedzone podjęciem przez właściwe organy stanowiące ( radę gminy i radę powiatu) uchwał uprawniających organy wykonawcze do dokonania tej czynności. Potrzeba taka wynika z podziały kompetencji obu organów, określonych w odpowiednich ustawach ustrojowych.
Podjęcie niniejszej uchwały intencyjnej przez Radę Miejską w Miejskiej Górce stanowić będzie podstawę do wystąpienia do Rady Powiatu Rawickiego o podjęcie uchwały w sprawie przekazania Gminie Miejska Górka zadania z zakresu właściwości powiatu polegającego na założeniu i prowadzeniu konkretnej szkoły ponadgimnazjalnej dla młodzieży - Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Miejskiej Górce.
Wniosek o rozpoczęcie procedury założenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy złożyła Dyrektor Zespołu Szkół im. St. Mikołajczyka w Miejskiej Górce. Został on motywowany posiadaniem przez Zespół Szkół im. St. Mikołajczyka wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz posiadaniem niezbędnego zaplecza dla realizacji podstawy programowej obowiązującej dla Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Kolejnym powodem rozpoczęcia procedury założenia wymienionej szkoły była wola rodziców młodzieży niepełnosprawnej uczącej się w oddziałach specjalnych Gimnazjum w Miejskiej Górce wchodzących w skład Zespołu Szkół im. St. Mikołajczyka w Miejskiej Górce. Rodzice pragnęliby, aby ich dzieci po ukończeniu gimnazjum mogły dalej kontynuować naukę w zakresie przysposobienia do pracy jak najbliżej miejsca zamieszkania, w warunkach i budynku szkoły, którą znają i jest dla nich przyjazna oraz bezpieczna.
|